Akvárium CB 21MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum +2A Jídlo Rybaření Hlavní stránka Akvárium CB 27MHz Elektro Hudba Fotky ZX Spectrum Jídlo Rybaření

English version

Antény wifi 2.4GHz

Postupem času se ukazuje, že jediné co je nutné koupit je wifi karta. Pigtail, kabel a anténa se dají vyrobit i doma a to často za zlomkové ceny oproti "profi" vybavení.
Anténa wifi Biquad BiQuad Anténa wifi Ozařovač na MMDS síto Ozařovač 2.4GHz pro anténu MMDS
Anténa wifi Quadro-quad Quadro-quad Anténa wifi Omni všesměrovka Osmiprvková omni všesměrovka 6dB
Anténa wifi Štěrbinovka Výroba štěrbinové sektorovky Anténa wifi Plechovka Plechovka
Nějaký vzorečky kolem antén jsem sestavil do tabulek v OpenOffice waveguide.sxc a kdo má zájem, je tu i export do waveguide.xls

Často kladené dotazy

Neuděláš mi anténu? Zaplatím. Ne, bohužel nemám čas.
Nemáš stránku i o kabelech a konektorech? Mám a je tady.
Kdy je dobré vyrábět anténu? Většinou pro spoje na vzdálenost do 1km. Lepší je ale když si nejdřív zkusíte anténu vyrobit a teprve když to s ní nepůjde dobře, koupit si lepší, směrovější a s vyšším ziskem
Jaký typ antény zvolit? Nevím. Záleží na možnostech. Začněte třeba plechovkou pokud anténu nebudete dávat ven a nebo quadem pro venkovní prostředí. Pokud ani jedna nestačí kupte si lepší.
Z čeho vyrobit smyčku antény quad? Stačí měděný drát o průměru 1,2 až 2mm. Nebojte se experimentovat. V obchodě mají dráty o průřezu 1,5 a 2 mm2 tak ty jsou taky dobrý.
Jak daleko je smyčka quadu od reflektoru? Já to vyrábím kolem 18-20mm. Jedno to asi není, ale moc změn jsem při různých vzdálenostech nepozoroval. Moc o tom nepřemýšlejte, pokud nemáte možnost přesně měřit parametry antény je to ztráta času...
Z čeho vyrobit reflektor/desku antény quad? Stačí plech který přesahuje smyčku o nějaký ten centimetr. Nebojte se experimentovat. Pokud má někdo málo fantazie, tak potřebuje plech 9x12cm. Já osobně jsem moc velkou změnu parametrů na anténách kvůli jiným rozměrům reflektoru nepozoroval. Teď používám reflektor 7x18cm protože se mi s tím dobře dělají biquady :) a jiné skládané antény.
Jakou krabičku na anténu quad? Postavte anténu a pak si kupte plastovou krabičku do které se ta anténa vejde :) A nebo naopak si kupte krabičku a do ní vestavte anténu :) Jak je libo. Používám různé ale nejmenší zatím byla přibližně 4x10x18cm a stála v OBI 25,- korun. Ta krabička by měla být z plastu který lze dát i do mikrovlnek.
Co je lepší, plechovka nebo quad? Nevím. Ale vypadá to že plechovka má větší zisk ale zase quad se líp krytuje a tedy se hodí víc na venkovní umístění.
Dá se použít cuprextit na reflektor pro quad? Ano. Cokoliv je dobře vodivé a stačí i tenká folie. Signál stejně cestuje jen po povrchu a do materiálu se vůbec nedostane. Kvalitu tedy určuje povrch a tedy třeba řešení s vyleštěným a pozlaceným/postříbřeným povrchem je potenciálně nejlepší. Zkušenosti mám takové že rozdíly mezi cuprextitem, pocínovaným plechem a nebo pozinkem jsou, na mých spojích, nepozorovatelné. Prostě se to asi mění málo. Víc nevím.
Existuje i něco levnějšího? Určitě. Například se dá použít jen ta anténka dodávaná ke kartě samostatně a nebo se k ní dobastlí parabolický reflektor - kousek plechu nebo drátěného pletiva. Popis je třeba na http://www.freeantennas.com/
Kde nakupovat? Nevím. Ale asi se vyplatí kouknout na lica.cz na kabely a k i4.cz na karty a antény a na rasel.cz pro konektory. Taky si pročtěte fórum CZFree.net, tam se ceny dost probírají.
Jak tu pixlu pak upevnit? Můžu šrouby provrtat i skrz ten plech? Klidně to provrtej. Lepší ale asi bude když ty šrouby nebudou pod tou smyčkou a když nebudou moc vyčuhovat. Měřit vliv šroubů jsem nezkoušel. Zkus to, uvidíš.
Nebrání ta pixla těm vlnám? Zkoušel jsi měrit sílu signálu s anténou v krabičce a s anténou vyndanou? Pixla těm vlnám nevadí, pokud je z plastu, který se v mikrovlnce neohřeje. Měřit vliv jsem nezkoušel, protože ten vliv je neměřitelný. Aspoň já jsem nikdy o ničem podobném neslyšel a ani jsem to nepozoroval. Bádat nad tímhle je, podle mě, ztráta času. Všichni to krytují do (vhodného) plastu.
Je ta odrazová deska vodivě spojena se stíněním kabelu (tj s N konektorem)? Ano.
Co je v tom válci na obr anteny04100.jpg ? Je tam jeden quad krytovaný do novodurové roury. Žádná všesměrovka nebo podobně :)
Drát na smyčku je potřeba 1,5 mm v průměru, tj. 1,766 mm2. Když jsem se tázal na takovýto drát tak mi v obchodě pověděli, že na trhu jsou průřezy 1 - 1,5 - 2. Tak nevím jestli to blbě počítám, navštěvuju špatný obchody nebo mi lžou? Asi teda půjde o můj omyl a kupuju drát s označením 1,5 jako by šlo o průměr a přitom jde o průřez. Nebojte se experimentovat. Na průměru zaleží ale není to zas tak kritické. Stačí měděný drát o průměru 1,2 až 2mm.
Jak tam píšeš, že výsledná délka smyčky má být 12.5 cm, tak počítá se do toho i ta mezera mezi konci drátu (mezi středovým vodičem a stíněním)? Ten kus drátu který používám na očko je dlouhý asi 12,5cm. O tu mezeru mezi středovým vodičem a stíněním se nezajímám ale je tam a asi má vliv. Nevím jaký.
No ale měl bych ještě jeden dotázek, o kolik jsou seříznutý ty rohy toho cuprextitu? To ve FAQ není....
To už se mi začneš za chvíli ptát na přesný odstín té krabičky. Používej mozek. Na takových detailech většinou vůbec nezáleží.
potřebuji jednu malou informaci a to kdy má home made quad anténa 7x18 cm vertikální a kdy horizontální polarizaci tzn. v jaké musí být poloze pokud chci horizontální polarizaci a v jaké pokud chci vertikální? Pokud jsou smyčky nad sebou tak máš horizontální polarizaci. Pokud jsou vedle sebe tak máš vertikální polarizaci
Jak poznám polarizaci u plechovky? Pokud je kolíček/sonda v plechovce vodorovně tak máš horizontální polarizaci. Pokud je kolíček/sonda v plechovce svisle tak máš vertikální polarizaci.
Potřebuji externí anténu na 1 km vzdálenost bez překážek, ale nevím, jak se pracuje s decibely (občas vidim i dBi - nevim, co to je) a jak si je nějak převést na vzdálenost. Koukni se na Vláďovy stránky o dosahu antén
Co je quad a quadro quad? Quad je anténa s dvouma smyčkama a quadro-quad je anténa se čtyřma smyčkama. Fotky jsou na této stránce.
Smyčka v prvním pripade nesmí být spojena, takže křížení by se také neměla dotýkat? Křížení u quadro-quadu se nesmí dotýkat. Mezeru mezi dráty dělám asi 1mm a nevím kolik to má přesně být.
Co je to přesne měřený signál 34/92? Přesně to asi nikdo neví. Je to 34 dílků z 92 stupňového rozsahu. Tahle informace je na výstupu ovladačů v linuxu a já si s tím moc hlavu nelámu. V praxi stačí pro přenos na plnou rychlost i signál 10/92 ale čím víc tím líp.
Co je PIGTAIL? Je to krátký, asi 20cm, kabel který slouží jako spojka mezi kartou a tlustým kabelem. Na jedné straně má, většinou nestandardní, konektor na kartu a na druhé straně má již standardní N konektor.
jak jsi pripevnil smycku QuadroQuadu k reflektoru? Z tech obrazku jsem to ani pod zvetsenim nevykoumal (jsem uplnej analfabet, co se anten tyce). Prece nemuzes mit vodive spojenej reflektor a tu smycku, to by se to zkratovalo, ne? Pokousim se do toho mista, co mas drzak naletovat konektor, ale nejak nevim, jak na nej pripojit drzak smycky tak, aby to nebylo s nim vodive spojeny.... Vodivě spojené to je a zkrat to, pro frekvenci 2.4GHz, není. Smyčka je připojená k reflektoru na třech místech. Uprostřed napaječem a na koncích kousky drátu. Lze to tak udělat protože na koncích smyčky je rozkmit signálu pro vlnu o frekvenci 2.4GHZ nulový a tedy to nevadí. Detail jednoho takového připojení je na následující fotce
Quadro-Quad 05479

Chci se zeptat, jakou aparaturu potřebuji k připojení na bod, který má "všesměrovou 360 anténu". A myslíte, že je lepší si tu svojí aparaturu udělat sám nebo radši koupit? Záleží na vzdálenosti od toho AP. Pokud je to do stovek metrů tak možná bude stačit quadro-quad. V každém případě je třeba to vyzkoušet a první co by se mělo zkusit je vyrobená anténa. Je to levné a tedy není důvod to nezkusit. Při nevyhovujícím signálu bych šel do něčeho nákladnějšího.
Jaký zisk bude mít anténa složená z dvou stejných antén?
Pokud každá z antén míří jiným směrem tak se signál dělí na polovinu a to v decibelech znamená o 3dB méně než mají antény každá zvlášť. Pokud tedy spojíte k sobě dvě antény quad se ziskem 8dB tak získáte anténní systém který pokryje dvakrát větší území/úhel ale celek bude mít o polovinu menší zisk a tedy o 3dB méně a tedy jen 5dB.
Pokud ty antény míří stejným směrem a jsou obě správně sfázované (přívody k nim mají stejnou délku a obě mají stejnou polarizaci), tak se signál sečte, pokryté území se zmenší a výsledkem je anténa se ziskem dvakrát větším a tedy zisk je o 3dB větší také. Pokud tedy spojíte k sobě dvě antény quad se ziskem 8dB tak získáte anténní systém který pokryje dvakrát menší území/úhel ale celek bude mít dvojnásobný zisk a tedy o 3dB více a tedy 11dB.
Chcem sa spytat, ci mate nejake skusenosti resp. ci by to slapalo keby som dal oproti sebe dve QUAD anteny na vzdialenost 1km bez prekazok. Alebo musi byt jedna z anten orginal kupena v nejakom wifishope?
Dva quady na 1km budou stačit. PROSÍM příště než se mě zeptáš tak si to vyzkoušej. Nebuď líný. Jde o chvilku práce a pár korun nákladů a tak není důvod proč to nezkusit :)
Ahoj, je nutné na plechovkovou anténu dávat N konektor, nestačilo by to dát jen na koax a jako anténku použít jádro koaxu? Není nutné použít konektor a jako sondu/anténku je opravdu možné použít střední vodič z koaxu. Mám to vyzkoušené a funguje to. Stínění je samozřejmě třeba vodivě spojit s plechovkou.
Čau...promiň že tě ještě otravuju, ale měl bych ještě jeden dotázek. Jak tlustej má být ten drát na smyčky u tý bi-quadky sektorovky 180stupňů? Mám jeden návod, kde se píše 2-3mm, ale na těch tvých stránkách máš na quadro quadu psanejch 1,5mm. A další věc, jestli na ten slučovač(ty dva kousky, kerý spojujou ty dvě antény) se dá použít normální satelitní, nebo televizní kabel? Ty tam máš Belden H125 a píšeš tam, že má 75Ohmů, ale když sem se díval na i4, tak 125ka má 70 Ohmů. Tak by mě zajímalo, kolik přesně to má mít a jestli teda se dá použit i bežnej koax s tou požadovanou impedancí, nebo je třeba mít tady nějakej ten nízkoútlumovej. Předem hrozně moc díky za odpověď. Zkusím tu anténu zbastlit, třebo to pojede i na takovou dálku. Prečti si prosím moje stránky a udělej to buď jako já a nebo jak chceš ty. Tvoje dotazy jestli a co a jak jinak a proc nemám čas odpovídat. Nebuď prosím líný a zkus si to sám. Uvidíš že se ptáš (skoro) zbytečně protože na tloušťce drátu a impedanci 70 nebo 75 ohmů (skoro) nezáleží. A je to za pár korun a minut hotové. Nebuď tedy líný si to zkusit sám.
mel bych dotaz ohledne anteny z plechovky (bez trychtyre): jestli hraje roli ze antena bude sice nasmerovana na antenu (vsesmerovku - pripojeni poskytovatele internetu) ale plechovka bude natocena kolem sve osy o cca 45st. Drat - zaric tedy bude natocen oproti vsesmerovce poskytovatele internetu. Hraje to nejakou roli v zisku? Hraje to velkou roli. Zisk antény je prý (nevím to přesně) nižší při pootočení o 90st. o více jak 20dB. Co udělá 45st. nevím ale lepší bude když to dáš tak jak to má být.
Jeste mam jednu otazku: mam signal okolo 70% (stabilni - prima viditelnost 400m) kvalitu linky 100% ale tato hodnota znacne kolisa, nekdy klesa (ale dost narazove) i k hodnote 25%, potom opet vzroste na 100%. Muze to byt chyba na moji strane, nebo na strane pripojneho bodu? Nelze to říct přesně ale většinou je na vině rušení. Někde v okolí je jiné AP a/nebo klient, který jede na stejném nebo blízkém kanále. Řešení je v tom, že se použije lepší/směrová anténa, aby zdroj rušení nebyl přijímán tvou anténou. Na straně AP může být ten samý problém ale řeší se hůř protože na AP je většinou všesměrovka.
potreboval bych poradit ktera vsesmerovka je lepsi mam na vyber mezi 8db 360 st hor a 15 ver nebo 7,5db 360st hor 25ver? To preci zalezi kde ti klienti jsou. Musis koupit takovou antenu aby klienti byly pokryti tou antenou. 25 stupnu je vic nez 15 stupnu a tedy antena pokryje vic lidi pod antenou a blizko ni. Ale ma nizsi zisk.
hele jak je to presne s tema vykonama na WIFI kdyz mam Zcomku 626 + 8m kabelu H125 + 1*revSMA + sterbinovou sektorovku
kolik mam teda ubrat v registru Zcomky?
nechapu jakej ona ma vykon jestli 9,5dBm nebo 15dB
a taky presne nevim jakej ma vykon ta sektorovka
postavil jsem ji ze ma 8 slotu na obe strany

Podle http://strizkov.wz.cz/sterbinovka/ má jednostranná štěrbinovka 15dB zisk takže dvoustranná má zisk 12dB (o 3dB menší - jsou to dvě antény)
8m kabelu H125 má útlum asi 3dB
konektory útlum asi 1dB
takže to co vcelku připojuješ na kartu má zisk 12 - 3 - 1 = 8dB
dejme tomu že budeme chtít nepřekročit 10dBm takže karta může na výstup poslat 2dBm
ty 2dBm na konektoru zesílí anténní systém o 8dB a výsledek vyzářeného výkonu je 10dBm
pro xi626 existuje tabulka výkonů http://czfree.net/forum/showthread.php?s=&threadid=2882
pro 2dBm se do registru 62 má dát hodnota asi 224
Chtěl bych si upravit MMDS síto od Kabelnetu, ale nepochopil jsem některý věci. 1) musí se nutně původní anténa upravovat, nemůžu ji nechat jak je? Mám signál dva dílky i na integrovanou anténu v noteboku, když vylezu na střechu, tak mě nejde o velký zesílení.
Většinou je v MMDS anténě konvertor a ten je třeba odstranit a kabel připojit přímo na zářič. Zářič je lepší upravit (zkrátit) ale "chodit" to bude i tak. Je třeba to vyzkoušet.
2) na úpravě je odkaz na výrobu quad antény, ale ta je hranatá, na stránce o úpravě MMDS je ale vidět kulatá. Je jedno, jaký ty dva kroužky mají průměr, pouze stačí vycházet z toho, aby se to vešlo do 9 cm krabičky? A z čeho je to velké kolečko, pletivo? U quadu je to kus plechu 15*15 cm, nestačil by ten? A nebo zkombinovat hranaté provedení ke kterému je podrobnější návod s MMDS sítem??
Kulatá nebo hranatá je jedno hlavně musí být drát na smyčku dlouhý jako vlnová délka. Viz návod na quad. To kolečko je reflektor z plechu a pletivo bude stačit taky. Reflektor je kulatý aby se to vešlo do té krabičky. Pokud tam dáš hranatou krabičku může být reflektor hranatý.
Plechovku jsem navrtal dle dostupných návodů tak, aby byl zářič pokud možno v předepsané vzdálenosti ode dna. To se celkem povedlo. Mám k dispozici N konektor do panelů. Zdá se mi vhodný, protože se dá kdykoliv do antény zašroubovat a znovu vyndat. Problém je, že při zašroubování poněku zasahuje dovnitř plechovky a ještě z něj vyčnívá jeho vlastní střední kovová tyčka, na kterou letuji kousek měděného drátu coby zářič. Ten má průměr zhruba 1,5 mm. Je tedy tenčí než tyčka konektoru. Odkud kam se v tomto případě počítá délka zářiče? Je to ode dna plechovky, od konce tělesa konektoru, který je už sám o sobě kousek nade dnem nebo se bere jen délka naletovaného drátu? Můžete tenhle typ antény doporučit jako začátečnický?
Ano je to anténa vhodná pro začátečníky. Délka zářiče se počítá včetně tyčky na konektoru. Konektor je vhodné zasunout do plechovky co nejméně. Průměr není kritický. Nebojte se experimentovat - jde jen o to to postavit a zkusit.
Jak je to se síty. Dle všeho, co jsem o nich četl, nejsou špatná, ale o něco horší než trychtýře. Možná jsem jen špatně hledal, ale je jedno, jaký poloměr síto má, když se zářič umístí do ohniska? Jsou případně někde k dispozici vzorečky pro výpočet zisku?
Zisk antény závisí na vyzařovacím úhlu antény. Nezávisí tedy přímo na ploše antény. Ale bez velké plochy antény nedocílíte úzký vyzařovací úhel a tedy vysoký zisk. To která anténa je lepší - jestli síto nebo trychtýř - se tedy musí posoudit až když máte dvě konkrétní antény k porovnání.
Stačí při výrobě parabol koupit parabolu jakéhokoliv průměru nebo musí být rovněž určitého rozměru?
Stačí koupit jakoukoliv parabolu a bude z toho anténa. Jaká to záleží na rozměrech této paraboly.
Nejde mi stáhnout program ANT pro výpočet zisku antén. Používám Firefox i Explorer.
První odkaz na google vede na stránku kde se to dá stáhnout.

Hlavní stránka